خبرهای بورسی

شاخص کل

مدت‌ها است که تحلیل گران و کارشناسان بازار سرمایه سقف برای شاخص کل تعیین می‌کنند اما؛ هر بار این سطوح با قدرت شکسته می‌شود. نظرسنجی‌ها نیز از سرایت جو خوشبینی بین سهامداران حکایت می‌کند.

دماسنج بازار سرمایه در معاملات روز جاری به کانال ۴۲۲ هزار واحد رسید و همچنان یک نفس رو به صعود حرکت می‌کند. به این ترتیب، در سال ۹۸ بازدهی بازار سهام به ۱۳۷ درصد رسید که جالب توجه است.

در ابتدای هفته گذشته در خصوص وضعیت شاخص کل بورس تهران نظرسنجی انجام شد که طی آن، ۴۷ درصد از شرکت کنندگان اعتقاد داشتند که رقم شاخص کل به بیش از ۴۲۰ هزار واحد صعود خواهد کرد.

در این میان، ۴۵ درصد محدوده ۳۹۰ تا ۴۲۰ هزار واحد را متصور شدند اما؛ تنها میزان اندکی به افت شدید شاخص باور داشتند.

بر اساس نتیجه این نظرسنجی، فقط ۵ درصد از افراد، شاخص را بین ۳۶۰ تا ۳۹۰ هزار واحد می‌دیدند و ۳ درصد نیز سطوحی کمتر از ۳۶۰ هزار واحد را تصور کرده بودند.

شاخص کل هفته گذشته را در کانال ۴۱۱ هزار واحد به پایان رساند؛ بنابراین، نظر ۴۵ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی آبسیم پلاس درست از آب درآمد و ۴۷ درصد نگاه بسیار خوش‌بینانه و ۸ درصد در حالت بی اعتمادی و بدبینی قرار داشتند.

اولین روز کاری هفته گذشته با جهش فوق العاده ۱۰ هزار واحدی شاخص آغاز شد و جو خوشبینی شدیدی را به بازار تزریق کرد. شاید همین موضوع عاملی شد تا اغلب سهامداران ارقامی بیش از ۴۲۰ هزار واحد را تصویرسازی کنند؛ هر چند که عبور از این رقم در معاملات هفته جاری رقم خورد.

در حالی که تمام تلاش‌ها برای عبور شاخص کل از سطح ۴۰۰ هزار واحد تا هفته‌های قبل از آن میسر نشده بود اما؛ در هفته گذشته از سقف ۴۰۰ هزار واحد عبور کرد.

نمای بازار ایران نشان دهنده مثبت یا منفی بودن بازار است که صنایع مختلف از جمله پتروشیمی ها پالایشی ها خودرو و… نمایش می دهد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا