خبرهای بورسی

فارکس چیست؟

سلام به شما تریدرهای حرفه ای در پست می خواهم گام به گام وارد بازار فارکس شوید 

گام اول :  بازارفارکس چیست ؟

بازار فارکس

فارکس و معامله گران

بازار فارکس برگرفته از عبارت  Foreign Exchange Market است.ماهیت این بازاربین المللی تبادل ارزهای خارجی وتبدیل پول های کشورهای مختلف به هم می باشد.در این بازار علاوه بر تبادل ارزها،با پرداخت پول فیات امکان خرید وفروش فلزات گران بها مانند طلا،نقره و...وحتی حامل های انرژی مانند نفت و گاز وجود دارد.

  • معامله گران موثر این بازار:
  • سرمایه گذاری و ترید از مزیت های بازار فارکس میباشد.معامله گران موثر دراین بازار که نقش بسزایی در تعیین روند ها دارند شامل:موسسات مالی بسیار بزرگ، بانک های بزرگ،شرکت های سرمایه گذاری وصرافی ها هستند،سپس بانک های کوچکتر هستندکه باتوجه به حجم پایین تر معاملات آنها تاثیر کمتری در روند بازار دارند.در نهایت سرمایه گذاران خرد تنها بخش اندکی از حجم معاملات این بازار را به خود اختصاص داده اند.

گام دوم :آشنایی با مفاهیم اصلی 

ارز پایه و ارز متقابل

به عنوان مثال شما با خرید یک جفت ارز در حال خرید ارز اول(ارز پایه) آن جفت ارز هستیدو ارز دوم(ارز متقابل) را فروخته ایدو در فروش یک جفت ارز،ارز اول را فروخته وارز دوم را خریداری کرده اید.در واقع برای درک بهتر این موضوع شما کافی است در هر جفت ارز،ارز اول را ملاک قرار دهید.

  • مثال:  برای فروش در ارز EURUSD شما EUR(ارز پایه) را فروخته اید وUSD (ارز متقابل)را خریده اید.

قیمت(price)

قیمتی که شما می توانیددر آن قیمت خرید کنیدرا (ASK) و قیمتی که می توانید دز آن قیمت فروش انجام دهیدرا (BID) می گویند.

نرخ تبدیل در فارکس

در مجموع برای انجام این فرایند و مبادله ارز بحث قیمت مطرح است . که مکانیزم عرضه و تقاضا در تغییر قیمت اثر گذارند.        البته قیمتی که در یک جفت ارز مثلا EURUSD مشاهده می کنید،قیمت دلار و یورو نیست بلکه با تقسیم قیمت لحظه ای یورو بر دلار ضریبی به دست می آید که این ضریب همان نرخ تبدیل ارزها است و چون ارزش لحظه ای ارزها متغیر است این ضریب هم داِِئما در حال تغییر است.

  • مثال:  در این قسمت با  ارائه مثالی درک توضیحات بالا را  برایتان راحت تر کرده ایم: فرض کنید قیمت لحظه ای یورو ۳۵۰۰۰ تومان است و قیمت لحظه ای دلار ۳۰۰۰۰ تومان است که با تقسیم ارزش یورو بر دلار، عدد ۱٫۱۶۶۶ به دست می آید که همان نرخ تبدیل است.                                                                          ۱٫۱۶۶۶=۳۵۰۰۰/۳۰۰۰۰

اسپرد(Spread)

هزیننه ای که معامله گر بابت معامله میپردازد را اسپرد(Spread) می گویند. که ازتفاوت میان قیمت فروش (BID)و خرید(ASK) حاصل میشودکه همان کارمزد معاملاتی است. که به دو نوع وجود دارد: اسپرد ثابت و اسپرد متغیر یا (شناور) .مثلا اگر قیمت پیشنهادی فروش برای جفت ارز EURUSD عدد ۱٫۱۰۴۲ باشد و قیمت درخواست خرید عدد ۱٫۱۰۴۰ باشد اسپرد ۲ پیپ(pip) خواهد بود.

اعتبار اهرم و یا لوریج(Leverage)

بعضی از مواقع معامله گران سرمایه کمی برای معامله کردن دارند که باعث میشود سود دریافتی از معامله نیز کم یاشد که با استفاده از لوریج ،معامله گرها میتوانند معاملاتی بیشتر از ارزش دازایی خود انجام دهند.که باعث میشود سود وضررهای معامله افزایش یابد.در واقع معامله گرها با گرفتن وام ارز کارگذاری های فارکس میتوانند بیشتر از موجودی خود معامله کنند.

بالانس(Balance)

بالانس حساب شما در واقع موجودی یا مقدار پول شماست که در ابتدای کار به حساب خود در بروکر یا کار گذاری واریز میکنید.اگر شما وارد معامله ای شوید بالانس شما تغییری نمیکند تازمانی که معامله باز خود را ببندید . با توجه به سودده بودن معامله یا ضررده بودن آن بالانس افزایش یا کاهش می یابد.

مفهوم (pip)وپیپت(Pipette)

کوچکترین واحد ارزش نرخ ارز را پیپ میگویندو معیار اندازه گیری میزان تغییر در جفت ارزها است .به نوعی عدد چهارم بعد از اعشاررا پیپ میگویند و به عدد پنجم  بعد از اعشار.که بعد از پیپ می آید پیپت میگویند

دستورات خرید(Buy) وفروش(Sell)

دستورات (Orders)در بازار فارکس اهمیت زیادی دارند که انواع مختلفی دارد :

  • دستور BUY و SELL مستقیم(سفارش در لحظه)
  • BUYSTOP و SELLSTOP
  • BUYLIMIT و SELLLIMIT
  • STOP LOSS  (حدضرر)
  • TAKE PROFIT (حد سود)
  • TRAILING STOP(حد ضرر متحرک)

هر کدام از این موارد نیاز به توضیح کامل و جامع دارد که در مقاله ای دیگر به تفصیل برایتان شرح خواهیم داد.

SELLوBUY
SELLوBUY

حجم(VOLUME) و لات(LOT)

یکی از مفاهیم دیگر حجم می باشد که به زبان ساده به معنی مقداری از چیزی است که قرار است خریداری شود و این مقدار براساس واحد معیار مشخصی معامله صورت میگیرد که به این واحد معیار مشخص لات میگویند.

مارجین(MARGIN)

در واقع مقدار وجهی است که به عنوان تضمین برای ورود به معامله به آن نیاز دارید و زمانی که معامله ای باز می کنید این مقدار توسط بروکر بلوکه می شود .اگر معامله وارد ضرر شد از وجه مارجین کسر می گردد ،در واقع وجهی را جهت ضمانت بلوکه میکنند تا وضعیت معامله شما مشخص شود.

ارزش واقعی حساب(EQUITY)

در قسمت مفهوم بالانس توضیح دادیم که در زمان باز بودن معامله بالانس ثابت است و تغییر نمی کند ولی اگر بخواهیم موجودی اصلی حساب را همزمان با ،بار بودن معامله بررسی کنیم از گزینه EQUITY استفاده میکنیم.

ریسک به ریوارد(RISK/REWARD)

ریسک به ریوارد یک نسبت است که به شما نشان میدهد در برابر چند درصد ضرر می خواهید چند درصد سود کنید.

حساب دمو(DEMO) وحساب ریل(REAL)

بروکرها برای تریدرهای مبتدی حساب آزمایشی (DEMO)ایجاد میکنند تا تریدر در این حساب شبیه سازی شده تمرین کند وبا شرایط و استراتژی ونحوه ترید آشنا شود و پس از اینکه آمادگی کامل را کسب کرد در حساب واقعی (REAL)ترید کند.

ترید(TRADE) و تریدر(TRADER)

ترید به معنای معامله کردن در بازارهای مالی (فارکس،بورس،کریپتوکارنسی)است وبه شخصی که ترید انجام می دهد تریدر میگویند.

تحلیل تکنیکال(TECHNICAL ANALYSIS)

معامله گران در تحلیل تکنیکال رفتار قیمت را مد نظر قرار می دهند وبا بررسی رفتار قیمت در گذشته شرایط آینده را مشخص میکنند.

تحلیل بنیادی(FANDAMENTAL ANALYSIS)

در این نوع تحلیل ،تریدر ارزش ذاتی سهام،ارز و...که قرار است معامله کند را با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی و...بررسی می کند و سپس تصمیم به ترید می گیرد.شاخص های مهمی در تحلیل بنیادی مورد بررسی قرار می گیردکه جهت اطلاع از آنها می توانید به سایت ّ FOREX FACTORY مراجعه کنید.

در نهایت توانایی معامله گران در تحلیل فارکس اهمیت زیادی دارد که باعث موفقیت یا شکست آنها می شود.

 

گام سوم :عضویت در بروکرهای معتبر

شما برای ورود به بازار فارکس علاوه بر دو گام بالایی که کاملا توضیح داده شد گام دیگر عضویت در یک کارگزاری (broker) می باشد .

کارگزاری ها یا همان بروکرها در واقع واسطه بین خریدها و فروشنده ها می باشند و بدون آنها نمی توانید وارد بازار فارکس شوید .

نوشته های مشابه

‫۵ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا