جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

عقب‌نشینی شاخص بورس تا کجا ادامه دارد؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ریزش بازار سرمایه در روزهای اخیر، موقتی و ناشی از هیجانات سیاسی بوده است.«مجتبی معتمدنیا» با اشاره به ریزش شاخص بورس در چند روز اخیر گفت: با توجه به اینکه بازارهای موازی با حباب قیمتی همراه هستند بنابراین نمی توان از این بازارها انتظار بازدهی به اندازه بازار سرمایه را داشت.
معتمدنیا خاطرنشان کرد: گزارش صورت مالی شرکت ها برای سال ۹۷ و نیز مجامع آنها هنوز روی سایت کدال قرار نگرفته است به همین دلیل اکنون بازار درک درستی از روند سودسازی شرکت ها در سال ۹۸ و میزان سودسازی در سال ۹۷ ندارد و بازار پس از انتشار گزارش ها می تواند یک حرکت منطقی را از خود نشان دهد.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه ریزش شاخص بورس در چند روز اخیر ناشی از هیجانات سیاسی بوده است، افزود: بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارها بیشترین تاثیر را از انتشار اخبار ضد و نقیض موجود می پذیرد.
وی با اشاره به اینکه بحث دعوای اقتصادی بین چین و آمریکا که مربوط به تعرفه های جهانی بود و ورود ناو آمریکایی در خلیج فارس این ذهنیت را ایجاد کرد که منطقه دچار ناامنی شده است، گفت: زمانی که چنین اتفاقی را در کنار اظهارنظر شخصیت های سیاسی قرار می دهیم متوجه خواهیم شد که بازار در هفته اخیر حساسیت زیادی را نسبت به این اتفاقات از خود نشان داده است.
معتمدنیا اظهار داشت: در هفته های اخیر، قیمت اکثر سهم ها رشد قابل قبولی را تجربه کرده و در مسیر سوددهی قرار گرفته بودند بنابراین فروش اینگونه سهم ها از سوی سهامداران توجیه پذیر است.
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: نگاه بدبینانه نسبت به ریزش بازار بزرگترین مشکلی است که اکنون بورس با آن مواجه شده، در حالی که در شرایط کنونی وضعیت بازار برای خرید جذاب به نظر می رسد.
وی معتقد است که صنایع غذایی، حمل و نقل، لوازم خانگی و روانکار (روغن صنعتی) می توانند به عنوان صنایع پیشتاز در بازار هفته جاری معرفی شوند.
معتمد نیا با بیان اینکه تقریبا بیشتر سهم ها در ریزش شاخص بورس در دو روز اخیر تاثیرگذار بودند، افزود: فولادی ها، پالایشی و سنگ آهنی ها تاثیر ویژه ای را بر روند شاخص بورس دارند اما در بازار دو روز اخیر سهام خودرویی ها بیشترین سهم را در ریزش شاخص بورس داشتند.
وی ادامه داد: شاخص بورس می تواند تا پایان امسال به کانال ۳۰۰ هزار واحدی وارد شود.

منبع:tala.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *