جهت مشاهده تحلیل ها

ورود / ثبت نام کنید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

همین الان

وارد ارزدیجیتال شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

همین الان

وارد بورس ایران شوید

جهت ثبت نام کلیک کنید

بهبود آهنگ تولید در پُلی اکریل اصفهان

در حال حاضر، اعداد و ارقام حاکی از بهبود آهنگ تولید در پلی اکریل است. شرکتی که به دلیل تولید نوع خاصی از محصولات، تنها تولیدکننده محصولات اکریلیکی در کشور بوده و قسمت عمده نیاز کشور در این حوزه را تأمین می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، شرکت پلی اکریل اصفهان در طی چند سال گذشته، دوران پر فراز و نشیبی از تعطیلی کامل تا تحقق رونق تولید را پشت سر گذاشته و چالش‌های متعدد داخلی و خارجی موجب بروز مشکلاتی برای این شرکت شد اما در حال حاضر اعداد و ارقام حاکی از بهبود آهنگ تولید در این شرکت است؛ شرکتی که به دلیل تولید نوع خاصی از محصولات، تنها تولیدکننده محصولات اکریلیکی در کشور بوده و قسمت عمده نیاز کشور در این حوزه را تأمین می‌کند؛ نیازی که در ماه‌های تحریم، تأمین آن در هاله‌ای از ابهام قرار داشت.

اداره پلی اکریل در سال ۹۴ به دلیل بروز مشکلات جدی در عملیات شرکت به هیأت اجرایی ۵ نفره دولت واگذار شد و پس از تزریق مبالغی از سوی دولت و تغییرات گسترده در این شرکت، مجدداً بخش خصوصی مدیریت آن را بر عهده گرفت و با وجود بروز مشکلات بسیاری در تأمین نقدینگی و مدیریت فروش، روند کلی تولید محصول در این کارخانه در طی ۴ سال اخیر مناسب بوده و رفته‌رفته به سمت ظرفیت کامل در حرکت است.

تحریم‌ها و مشکلات تأمین مواد اولیه

اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه ایران، کار را برای شرکت‌هایی نظیر پلی اکریل که مواد اولیه خود را از خارج تأمین می‌کنند سخت کرد و این شرکت در مقطعی دچار مشکل جدی در تأمین مواد از اروپا شد که با تلاش‌هایی که صورت گرفت، این مشکل رفع شد.

اسرافیل احمدیه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: تولید در شرکت پلی‌اکریل در جریان است و با توجه به وارداتی بودن مواد اولیه شرکت، تا آنجایی که مواد اولیه برای شرکت در دسترس باشد، تولید نیز جریان دارد.

وی ادامه داد: در ماه‌های ابتدایی تحریم، واردات این مواد از مبدأ قبلی با مشکلاتی مواجه شد و همین امر دلیل افت تولیدات شرکت در ماه‌های مذکور بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در ادامه تصریح کرد: مشکل تأمین مواد اولیه شرکت در زمان مذکور، مشکلی ارزی نبود و صرفاً به دلیل کارشکنی‌های طرف خارجی این مواد با شرایط سخت‌تری وارد می‌شد.

احمدیه خاطرنشان کرد: مواد مورد نیاز برای اکرلیک این شرکت، مشمول تحریم شده بود و در حال حاضر با تغییراتی این مشکلات تا حد زیادی رفع شده و ظرفیت تولید شرکت افزایش یافته است.

وی تأکید کرد: شرکت پلی‌اکریل در سایر موارد، با مشکل چندانی مواجه نیست و بازار فروش این شرکت به دلیل نیاز بالای صنایع داخلی به اکرلیک، تا حد زیادی تأمین است.

افزایش سرمایه و چند ابهام مهم

موضوع افزایش سرمایه پلی اکریل و خروج این شرکت از شمولیت ماده ۱۴۱ از جمله موضوعاتی است که در طی یک سال اخیر مورد توجه سهامداران این شرکت بوده اما پیگیری‌های شرکت در این زمینه تا کنون به نتیجه نرسیده و آخرین اخبار در این خصوص، در گزارشی از سوی فارس با تیتر «پاسخ مسؤولان پلی‌اکریل به چرایی عدم تأیید گزارش توجیهی» منتشر شد.

امروز اما با مصوبه جدید شورای عالی اقتصاد در خصوص ارائه مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به شرکت‌های مشمول بند «ز» تبصره ۱۰ قانون بودجه سال ۹۷، باعث شد تا بار دیگر موضوع افزایش سرمایه شرکت‌هایی نظیر پلی اکریل قوت بگیرد.

بر اساس این مصوبه، شرکت‌های مشمول ماده ۱۴۱ تا پایان سال مالی ۹۶ که از فرصت قانون افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها استفاده نکرده‌اند، می‌توانند تا پایان سال ۹۸ با تجدید ارزیابی دارایی خود، سرمایه‌شان را افزایش دهند و از معافیت مالیاتی مربوط برخوردار گردند.

همچنین به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اجازه داده شد که به منظور جلوگیری از تعطیلی بنگاه‌های تولیدی که طرح احیای تولید و ساماندهی ملی آن‌ها به تأیید ستاد رسیده است، در مورد استمهال و تقسیط برخی از بدهی‌های آن‌ها تصمیم‌گیری کند.

رونق تولید در ۶ ماهه دوم سال ۹۷

پس از فراز و نشیب‌های تحریمی، آمار تولید و فروش پلی اکریل روندی صعودی به خود گرفته و این تغییرات در شش ماهه دوم سال ۹۷ به وضوح قابل مشاهده است. به گونه‌ای که بر اساس گزارش عملکرد شرکت، میزان فروش ماهانه پلی اکریل در شهریور ۹۷ برابر با ۲۰ میلیارد تومان بوده و این عدد در مهر، آبان و آذر به ترتیب ۲۵، ۴۰ و ۴۱ میلیارد تومان گزارش شده است.

نکته مهم اینجاست که حتی پس از ۱۳ آبان و اعمال کامل تحریم‌های آمریکا نیز روند صعودی فروش در پلی اکریل حفظ شده و این شرکت توانسته در ماه‌های دی، بهمن و اسفند به ترتیب ۴۰، ۴۵ و ۵۰ میلیارد تومان فروش ثبت کند و این یعنی، فروش نسبت به فروش شهریور ماه ۱۰۰ درصد رشد پیدا کرده است.

آمار تولید شرکت نیز نشان دهنده ارتقای وضعیت در پلی اکریل است و بر اساس گزارش‌های عملکردی شرکت، میزان تولید از ۲ هزار و ۶۳۵ تن در شهریور ماه به ۳ هزار و ۶۳۴ تن در اسفند ماه رسیده و این یعنی تولید شرکت در یک بازه ۶ ماهه، ۳۷ درصد افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *