مقاله

بازار آتی زعفران

فهرست محتویات :

بازار آتی زعفران منافع بیشتری را نصیب تولیدکنندگان واقعی می‌کند

اکوفارس: مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا گفت: نقطه مثبت در بازار آتی، صادرات‌محور بودن زعفران است که در نهایت منافع بیشتری را نصیب اقتصاد ایران و تولیدکنندگان واقعی خواهد کرد.

اکبر میرزاپور در گفتگو با تسنیم گفت: بازار آتی زعفران در کنار معاملات سپرده کالایی این محصول به ابزاری قدرتمند برای تنظیم بازار و مخابره قیمت‌های فعلی و آتی در این بازار مهم تبدیل شده و نقش مهمی در جذب سرمایه‌های سرگردان و ریسک‌پذیر دارد.

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران با اشاره به این که قیمت‌های نقدی و آتی این کالا در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد میل به رشد قیمتی در تار و پود این بازار وجود داشته است، افزود: ویژگی‌های فنی معاملات زعفران نکته‌ای است که در بسیاری از تحلیل‌ها مغفول مانده و شاید همین ابهام و غفلت‌ها به مخابره خبرها و تحلیل‌های مختلفی منجر شده که واقعیت‌های این بازار را با تردید و ابهام همراه ساخته است.

وی در خصوص شائبه تأثیرپذیری کامل بازار زعفران از نوسان قیمت دلار و فراموشی ویژگی‌های فنی و رخدادهای جانبی مؤثر بر این بازار نیز تصریح کرد: تجربه نشان داده است که بازار در نهایت مسیر درست را تشخیص داده و در همین مسیر حرکت خواهد کرد.

عوامل اثرگذار بر آتی زعفران

میرزاپور در خصوص نوسان قیمت آتی زعفران و رخدادهای مؤثر بر نوسان قیمت‌ها گفت: دو سیگنال اصلی در تعیین قیمت‌های آتی زعفران یعنی قیمت در بازار فیزیکی و انتظارات آینده بازار اثرگذار هستند.

این مقام مسئول اضافه کرد: مهم‌ترین و ساد‌ه‌ترین سیگنال تأثیرگذار بر بازار آتی زعفران، نرخ‌های موجود معاملاتی در بازار فیزیکی است که هم‌اکنون در ارقام جذابی قرار دارد؛ اگرچه روند افزایشی قیمت‌ها نیز در همین بازار در ماه‌های گذشته قابل رهگیری است.

وی با اشاره به این که این سیگنال خود یکی از دلایل اصلی بالا بودن قیمت‌ها در بازار آتی است، ادامه داد: این در حالی است که ذهنیت افزایشی در بازار فیزیکی خود به معنی ایجاد انتظارات برای افزایش قیمت‌ها در بازار آتی ایفای نقش کرده و در کنار آن انتظارات ارزی اما به‌صورت حداقلی نیز مشاهده می‌شود.

میرزاپور گفت: البته بازار زعفران را اغلب یک بازار صادراتی در نظر می‌گیریم که موجب شده تا ذهنیت‌های دلاری به چشم بیاید، ولی الزاما برآورد ذهنیت‌ها از نوسان قیمت دلار ، عامل رشد قیمت‌های انتظاری در بازار نقدی و آتی زعفران نیست و بحث پیمان‌سپاری ارزی یا تعدیل مشکلات پیش‌روی صادرات و به پایان رسیدن فصل برداشت هم مطرح می‌شود.

دورنمای آتی

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا همچنین در خصوص دورنمای قیمت‌ها در چارچوب بازارهای آتی زعفران اذعان داشت: هم‌اکنون قیمت‌ها در بازار آتی به نسبت بالا است، ولی انتظارات قیمتی در بازار هم افزایش یافته تا جایی که برخی کشاورزان حتی از فروش محصولات خود در بازار آتی با نرخ‌های موجود هم استقبال نمی‌کنند. بنابراین می‌توان این‌گونه اذعان داشت که در شرایط فعلی قیمت‌های پیش‌روی بازار زعفران قابل پیش‌بینی نیست.

تنوع ابزارها در بورس

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در راستای گسترش معاملات محصولات کشاورزی و ابزارهای مالی نیز گفت: در حال حاضر معاملات پوشال زعفران(معمولی) در بورس کالای ایران راه‌اندازی شده و در تلاش هستیم تا معاملات شمش طلا و پسته را نیز تقویت کرده و ابزارهای مالی متناظر با آن را راه‌اندازی کنیم. ضمن این که برنامه‌ریزی‌ها برای راه‌اندازی قراردادهای آتی صندوق‌های طلا هم انجام شده و در مسیر عملیاتی‌شدن قرار گرفته است.

صادرات‌محور بودن، یکی از نقاط قوت آتی زعفران

میرزاپور افزود: هر چند نقد به سازوکارهای این بازار در چارچوب دستورالعمل‌های ابلاغی و بویژه همان نوسان وجه تضمین یا تغییر در ابزارهای اهرمی هنوز هم پابرجا است، ولی نقطه مثبت در این بازار آتی صادرات‌محور بودن زعفران است، یعنی در نوسان قیمت‌ها و دقیق‌تر رشد نرخ‌های معاملاتی، شاهد تقویت قیمت‌های صادراتی هستیم که در نهایت منافع بیشتری را نصیب اقتصاد ایران و مخصوصا تولیدکنندگان واقعی خواهد کرد.

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا تشریح کرد: به عبارت دیگر در این معاملات آتی، منافع بیشتری برای اقتصاد کشور حاصل خواهد شد و حداقل خروجی آن کاهش آزادی‌ عمل واسطه‌گری است.

توصیه به معامله‌گران

وی در خصوص تفاوت‌های بازار زعفران با بازار آتی سکه گفت: بازار آتی بازاری برای نشان‌دادن انتظارات است و رسیدن قیمت‌های نقدی به قیمت‌های آتی تنها یک احتمال به‌شمار می‌رود. این در حالی است که بازار زعفران با بازار آتی سکه اختلافاتی عمیق دارد و تغییر ویژگی‌های فیزیکی زعفران به این معنی است که با گذشت زمان تغییر این ویژگی‌ها بر نرخ‌ها و زمان نگهداری آن مؤثر خواهد بود، یعنی قیمت‌ها بر این مبنا به‌صورت ذاتی تغییر می‌کند.

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا افزود: در حال حاضر بازار آتی زعفران در یک شرایط پیچیده قرار دارد؛ چرا که از یک سو شاهد رشد قیمت‌های نقدی این کالا هستیم و قیمت‌های آتی هم از این رشد نرخ حمایت می‌کند. از سوی دیگر قیمت زعفران برای سررسید تحویل فیزیکی هم در بازار آتی و هم اوراق سپرده کالایی چندان جذاب نیست و از کاهش محسوس شتاب رشد قیمت‌ها برخوردار شده است.

وی در توصیه به معامله‌گران تاکید کرد: بهتر است برای دورنمای قیمت زعفران زمان دقیقی را انتخاب کنیم، چرا که هرقدر به زمان تحویل نزدیک‌تر شویم، کیفیت کالا تغییر کرده و میل به فروش و صادرات و کاهش جذابیت نگهداری را شاهد خواهیم بود.

دورنمای دلار و آتی

میرزاپور در خصوص تاثیر افزایش نرخ دلار بر معاملات آتی زعفران در بورس کالا نیز گفت: در مورد دورنمای قیمت دلار هم هیچ اظهارنظر قاطعی در دسترس نیست و حتی اگر قرار باشد که جرقه‌ای از رشد قیمت‌ آتی زعفران به دلیل نوسان قیمت ارزها به ثبت برسد، همین روزها باید منتظر آن باشیم. درخصوص حذف پیمان‌سپاری ارزی نیز خبر موثقی مخابره نشده و بهتر است تجار خود را برای پذیرش همین شرایط آماده کنند.

وی ادامه داد: با توجه به این موارد می‌توان گفت دورنمای بازار پیچیده‌تر از چیزی است که به‌نظر می‌رسد، اگرچه روند افزایشی قیمت‌ها در کوتاه‌مدت شاید بتواند ادامه داشته باشد ولی جریان غالب در بازار برای آینده هم مبهم است و هم نگران‌کننده؛ چرا که مشخص نیست که چه آینده‌ای را باید انتظار داشت.

منبع :اکو فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا